Dobre wiadomości ???

Nareszcie w tym mieście coś dobrego ma szanse się zadzaić – tylko czy się zadzieje ???

Gazeta donosi:

Internet dla każdego 
 
Darmowy dostęp do internetu w bibliotekach i spadek cen o połowę za domowe stałe łącze. Takie mają być efekty nowatorskiego programu przygotowanego przez magistrat

Tylko co piąty łodzianin korzysta z internetu w pracy bądź w domu. Stałe łącze domowe ma zaledwie ułamek tej grupy. Powód – wysokie ceny.

– Czas z tym skończyć! Budujemy społeczeństwo informacyjne. Łodzianie będą mogli załatwiać wszystkie sprawy w sieci. Muszą więc mieć tani internet – mówi Jan Maciej Czajkowski, kierownik biura informatyki Urzędu Miasta Łodzi. Pod jego kierunkiem w magistracie powstaje projekt, dzięki któremu ceny internetu w Łodzi spadną o połowę. A w miejskich bibliotekach, szkołach, przedszkolach i urzędach będzie za darmo.

Tajemnicę nadmiernie wysokich cen łatwo odkryć. To niepełna sieć światłowodowa, która pokrywa tylko fragment Łodzi. Tam, gdzie jej nie ma, firmy dostarczające internet do łódzkich domów muszą korzystać z drogich pośredników. Na przykład TP S.A. A przecież celem każdego internauty jest uniknięcie drakońskich cen Telekomunikacji.

– By zbić ceny w Łodzi o połowę, wystarczy położyć zaledwie 100 km światłowodów – zdradza Czajkowski. Jednak gdyby każdy metr kabla kłaść w ziemi, inwestycja kosztowałaby dziesiątki milionów złotych. A takich pieniędzy miasto nie ma. Urzędnicy rozwiązali ten problem.

Pomysł przyszedł z Austrii. W Wiedniu działa firma założona przez samorząd, która opracowała unikalną technologię układania światłowodów w sieci kanalizacyjnej. I to w taki sposób, że niestraszna im woda ani szczury. Informatycy z magistratu dopingowani przez swoich szefów skontaktowali się z Austriakami. A ci z entuzjazmem zgodzili się na współpracę! Od tamtej chwili urzędnicy z Łodzi ciągle spotykają się z kolegami z Wiednia. Właśnie powstaje biznesplan wspólnej spółki, która zajmie się inwestycją. Austriacy dadzą technologię i pieniądze na część prac. Łódź udostępni sieć kanalizacyjną i napisze program do Unii o dofinansowanie. Co najważniejsze – udziały w spółce mają być tak podzielone, byśmy mieli nad nią kontrolę.

Kiedy łodzianie będą cieszyć się tanim internetem? Czajkowski: – Jeśli do połowy roku uporamy się z formalnościami, prace ruszą po wakacjach. Rok później 100 km światłowodu powinno leżeć już w kanałach.

Tomasz Michałowicz 21-02-2005 , ostatnia aktualizacja 21-02-2005 20:14