Vista nadchodzi…

czyli…

Kupujemy pamięci

Wraz z nadchodzącą premierą systemu operacyjnego Windows Vista coraz częściej mówi się o konfiguracji sprzętowej, jaka będzie wymagana przez nowy OS.
Oprócz kwestii dotyczących systemu graficznego (Vista wymaga zainstalowania bibliotek DirectX 9 oraz akceleratora graficznego minimum na poziomie Intel G965) znaczące są również wymagania systemu dotyczące rozmiaru pamięci RAM. Minimalne wymagania systemu to 512 MB pamięci, Microsoft rekomenduje natomiast, aby na pokładzie znalazł się 1 GB.
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku układów graficznych zintegrowanych w chipsecie muszą one korzystać ze współdzielonej pamięci peceta. Tańsze akceleratory ATI czy NVIDII musza mieć dostęp do 256 MB. Wtedy rozmiar pamięci dla systemu nieco maleje.
Dlaczego Vista potrzebuje aż tyle RAM-u? Do takiego apetytu przyczynia się m.in. technologia zwana Superfetch.
Zadaniem stosowanej w Widnows XP funkcji Prefetch jest dynamiczne ładowanie zbiorów do pliku stronicowania – celem tej operacji jest przyspieszenie ładowania aplikacji.
Superfetch działa dwustopniowo. Najpierw tworzy on profile najczęściej używanych aplikacji, przechowując je w pliku stronicowania i pamięci operacyjnej. Później stara się "przerzucić" jak najwięcej danych z pliku do pamięci stałej. Nowy OS będzie jeszcze bardziej pamięciożerny. Na szczęście ceny układów DRAM pozwalają na wprowadzanie takich poprawek, jakie zastosowano w Viście.