KAC

Kac

Kac (katzenjammer, kociokwik, glątwa, syndrom dnia następnego) – potoczna nazwa skutków ubocznych nadmiernego spożycia alkoholu etylowego, występujących zazwyczaj następnego dnia. Charakteryzują się one bólami głowy, uczuciem pragnienia, wrażliwością na światło i hałas oraz ogólnym osłabieniem.

Przyczyny

Organizm ludzki przekształca alkohol etylowy w aldehyd octowy, następnie w kwas octowy a na końcu w dwutlenek węgla. Najprawdopodobniej to właśnie aldehyd octowy działa negatywnie na organizm, powodując ból głowy, nudności i ogólne osłabienie. Kolejną przyczyną kaca jest fakt, że etanol wypłukuje z organizmu mikro i makroelementy.

Leczenie

Nie ma skutecznej metody zapobiegania temu zjawisku. W sprzedaży znajdują się tabletki (2KC, Tabletka Wyborowa) mające na celu łagodzenie objawów kaca. Ponieważ kac sprawia, że płyny są słabiej zatrzymywane przez organizm (organizm je odrzuca), dobrym domowym sposobem na szybkie wyleczenie kaca jest spożywanie jaj kurzych.

Na kaca pomaga także picie kwasu chlebowego ze względu na niewielką ilość zawartego w nim alkoholu. Kolejnym sposobem jest spożywanie kefiru, z kolei jego „lecznicze” właściwości polegają na wspomaganiu wchłaniania cukrów, co pomaga w ich uzupełnieniu po wypłukaniu przez alkohol.

Pomagają również leki zawierające ranitydynę (np. Ranigast), która jest antagonistą znajdujących się w żołądku receptorów histaminowych H2 – zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego. Takie leki należy przyjąć najlepiej na noc lub na drugi dzień po przebudzeniu. Istnieje wiele bardziej lub mniej skutecznych mikstur łagodzących objawy kaca.

Uzupełnienie organizmu w witaminy (szczególnie w witaminę C) oraz magnez przyśpiesza negatywne skutki kaca.

 

 

Jednym słowem – dobrze mi nie jest…