Uniwersalne ciasto na tartę.

Ciasto na Tartę.

Jest to sprawdzony, niezawodny, a przede wszystkim błyskawiczny przepis na ciasto do tarty. Zrobienie tego ciasta zajmuje max 5 minut. Nie jest to skrót myślowy, tylko dosłowny, zmierzony czas. Do wykonania go, niezbędne jest posiadanie malaksera/robota kuchennego. Z wykorzystaniem tego ciasta, można zrobić tarte na słodko lub na słono. Składniki farszu są zależne tylko i wyłącznie od nas, naszych upodobań i naszego nastroju. Może to być np szpinak, ale mogą też być jabłka z cynamonem.

Składniki:

  • 250 dag masła (najlepiej pociętego w kostkę i zamrożonego)
  • 500 dag mąki pszennej
  • płaska łyżeczka lub szczypta soli
  • dwa żółtka
  • kilka łyżek zimnej, kwaśnej śmietany 18%

Wykonanie:

Wszystkie składniki szykujemy, żebyśmy mieli je pod ręką. Do malaksera z założonym nożem tnącym wsypujemy mąkę. Ja często 100g mąki zwykłej zamieniam na mąkę razową. wrzucamy zamrożone masło. Malakser zamykamy i włączamy na wysokie obroty. „Mielimy” mąkę z masłem do czasu uzyskania konsystencji przesypującego się piasku. W tym momencie, jeśli malakser na to pozwala, dodajemy żółtka, bez przerywania pracy. Kiedy żółtka połączą się z mąką i masłem, zaczynamy podawać śmietanę, po jednej łyżce. Po każdej podanej łyżce śmietany obserwujemy ciasto. w momencie jak zaczyna ono się sklejać w jednolitą masę, przerywamy pracę malaksera. Jeśli nadal nie mamy jednolitej masy, czekamy chwilę i dodajemy kolejną łyżkę śmietany. Robimy to aż do uzyskania efektu jednolitej masy ciasta. Po osiągnięciu zamierzonego efektu wyrzucamy ciasto z malaksera do miski, zagniatamy i wykorzystujemy zgodnie z wcześniejszym zamierzeniem.

Uwagi:

  1. Jeśli chcemy słodkie ciasto do słodkiej tarty, dodajemy szczyptę, a nie łyżeczkę soli, a oprócz tego dodajemy cukier, lub np cukier waniliowy.
  2. Do malaksera można dodawać różne przyprawy w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Może to być np kminek albo czosnek, czy curry, albo np cynamon.
  3. Nie każdy malakser da radę zrobić to ciasto, nie każdy po prostu ma tyle mocy. Za wszelkie uszkodzenia sprzętu nie odpowiadam.
  4. W przypadku robienia dużej ilości ciasta można to zrobić na dwa lub try razy.
  5. Śmietanę można zastąpić zimną wodą, ale śmietana wychodzi smaczniej.

Gotowym ciastem wyklejamy formę do tarty, dziurawimy widelcem, wykładamy papierem do pieczenia, lub matą teflonową i obciążamy fasolą, czy szklanymi kulkami.  Pieczemy w temp 180 stopni przez około 15 minut, zdejmujemy obciążenie i papier, i dopiekamy jeszcze 5 minut, po tym czasie nakładamy dowolny farsz.

Smacznego.