Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, czyli droga przez mękę. A mogłoby być tak prosto…

Przyszedł ten czas, kiedy za sprawą mojego syna, biorę udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Oczywiście w roli rodzica i obserwatora. Niestety jako obserwator widzę, jak ten proces jest daleki od optymalności. Ile jest w nim niepotrzebnej dublującej się roboty. Od razu zaznaczam, jest to opis z punktu widzenia Łodzianina. Być może w innych województwach wygląda to inaczej – nie orientowałem się.

Po krótce opiszę jak wygląda ten proces w kalendarzu, a jak wyglądają czynności konieczne do wykonania.

  • Złożenie wniosku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych wraz z dokumentami – od 20 kwietnia 2022 r. do 17 maja 2022 r. do godz. 12:00 – Elektronicznie lub tradycyjnie, za pomocą odpowiedniego systemu online.
  • Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych do 31 maja 2022
  • Egzaminy Ósmoklasistów. 24 – 26 maj 2022
  • Koniec roku i rozdanie świadectw ósmej klasy. 24 czerwca 2022
  • Wpisanie ocen i osiągnięć ze świadectwa, do systemu elektronicznego.
  • Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty. 1 lipca 2022 g 10:00
  • Możliwość dokonania zmian na liście preferencji oddziałów – możliwość zmiany wyboru kolejności szkół (klas) do których chcemy się dostać. 4 – 11 lipca 2022
  • Uzyskanie zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty – 8 lipca 2022
  • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty – od 8 do 12 lipca 2022.
  • Wstępne ogłoszenie wyników naboru do szkół ponadpodstawowych. – 19 lipca.
  • Możliwości zmian pomiędzy szkołami, szykanie wolnych miejsc itp. 19 – 22 lipca.
  • Ostateczne ogłoszenie przyjętych kandydatów. 25 lipca 2022 godzina 12:00

Tak to wygląda w formie harmonogramu. Jednak jeśli się zagłębimy to nie wszystko jest takie oczywiste. Opisze więc proces rekrutacyjny słowno muzycznie. Podkreślę fragmenty które uważam za nieoptymalne.

  1. Między 20 kwietnia, a 17 maja 2022 należy złożyć wniosek rekrutacyjny, w którym wskazujemy klasy, do których chcemy się dostać (tzn nie my, tylko nasze dzieci). W Łodzi w tym roku nie było ograniczeń na ilość klas. Jest to całkiem dobrze zorganizowane chociaż sam system Vulcan, który jest wykorzystywany w Łodzi, troszkę trąci myszką. Ale sam fakt możliwości złożenia wniosku przez profil zaufany, czy podpis kwalifikowany, zdecydowanie na plus.
  2. Egzamin ósmoklasisty – tutaj nie ma co opisywać. Każdy uczeń musi go zdać.
  3. Świadectwa – każdy pracuje na swoje konto. Tutaj też nie ma co komentować.
  4. Wpisanie ocen i osiągnięć ze świadectwa do systemu rekrutacyjnego – robi to rodzic lub dziecko.
  5. W końcu możemy poznać wyniki egzaminów. Niestety poza wiedzą nic nam to nie daje. Do systemu rekrutacyjnego wpisuje to szkoła pierwszego wskazania, jednak dopiero po dostarczeniu dokumentów.
  6. Możemy zmienic kolejność naszych preferencji co do wyboru klas. Niestety procedura jest pokrętna. Do obecnej szkoły pierwszego wyboru, musimy dostarczyć oświadczenie o rezygnacji. Dopiero po tym jak szkoła przetworzy to oświadczenie, możemy wprowadzić modyfikację.
  7. Dostajemy oficjalne zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
  8. Dostarczamy kopię tych dokumentów do szkoły pierwszego wyboru.
  9. Czekamy na wyniki…

Jak to usprawnić?

  1. Oceny ze świadectwa powinny trafiać do centralnej bazy, podobnie jak wyniki egzaminów. System rekrutacyjny powinien sam je zaciągać. Oszczędzi to podwójnie pracę. Po pierwsze nikt nie będzie musiał nic wpisywać, ani weryfikować.
  2. Skoro wyniki egzaminów znajdują się w centralnej bazie, to powinny one być importowane do systemu rekrutacyjnego. Zaoszczędzi to wiele czasu i pracy.
  3. Wystarczyłby przycisk pozwalający na modyfikację kolejności preferencji szkół, bez konieczności angażowania w to pracowników szkoły.

Naprawdę małe zmiany, a moim zdaniem mocno zoptymalizowałyby cały proces.