Nowa matura… 147

Dla mnie kolejna paranoja:

Na maturze czarny długopis i żadnych maskotek

Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że wszystkie egzaminy maturalne uczniowie będą pisali długopisami lub piórami z czarnym tuszem. CKE ustaliła listę przedmiotów, które maturzysta może ze sobą zabrać na egzamin. Maskotki są zabronione.

"Na sali egzaminacyjnej mogą się znajdować tylko rzeczy z listy. Misiów, słoników czy innych przedmiotów przynoszących szczęście wnosić nie wolno" – powiedziała we wtorek PAP szefowa CKE Maria Magdziarz.

Na egzamin z języka polskiego uczniowie mogą przynieść tylko długopisy, na sali znajdą natomiast słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Na 25 uczniów będzie przypadał przynajmniej jeden słownik. Podobnie będzie na językach obcych – na sali będą jedno-lub dwujęzyczne słowniki. "Słowników nie przynoszą uczniowie, zapewnia je szkoła" – powiedziała Magdziarz.

Na matematykę, chemię, informatykę, geografię zdający mogą przynieść m.in. kalkulator prosty (czyli taki, który nie posiada opcji rozwiązywania równań, rysowania wykresów czy obliczania parametrów danych statystycznych).

– No to zanosi się na niezły stres. Wcale nie jestem pewna, czy mój nauczyciel umie rozpoznać, jaki mam kalkulator, czy nie ma czasem o jedną funkcję za dużo – mówi z przekąsem Dominika, tegoroczna maturzystka jednego z warszawskich liceów.

Na geografii i biologii przyda się także ołówek, gumka i linijka. Uczniowie będą mogli także korzystać z atlasu historycznego – na grece i łacinie.

Osoby, które zdecydowały się na zdawanie historii muzyki muszą zabrać ze sobą odtwarzacz do płyt CD, słuchawki i zapasowe baterie. "Nie sądzę, by były z tym problemy, każdy kto tak bardzo interesuje się muzyką, że decyduje się na jej zdawanie, z pewnością ma taki sprzęt. Jeśli nie, musi pożyczyć na egzamin" – powiedziała Magdziarz.

CKE zdecydowała także, że prace maturalne mogą być pisane tylko czarnym długopisem lub piórem. "Żeby nie było wątpliwości, ciemno niebieskie długopisy nie będą akceptowane. Wszystko piszemy czarnym" – dodała.

Nowa matura będzie odbywać się od 18 do 29 kwietnia – egzamin ustny i od 4 do 31 maja – egzamin pisemny. Będzie ją zdawało 317 tys. maturzystów z 3910 szkół.