TVP chce wyłudzac od nas pieniądze…

TVP szuka dekoderów do płatnych kanałów

 Vadim Makarenko 14-09-2005 , ostatnia aktualizacja 14-09-2005 16:13

Telewizja publiczna zastanawia się nad zakupem partii dekoderów do obioru sygnału telewizyjnego z satelity – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Po co? TVP nabiera wody w usta. A KRRiT nie wyklucza, że mogłaby zgodzić się, by telewizja publiczna produkowała płatne kanały tematyczne

Przedstawiciele działu technicznego TVP byli na targach sprzętu telewizyjnego IBC, które odbywały się w Amsterdamie od 9 do 13 września. – Spotykali się tam z największymi producentami dekoderów satelitarnych i pytali o koszty i terminy dostaw – mówi nasz anonimowy rozmówca. Według niego w kuluarach pracownicy telewizji wspominali o budowie tzw. platformy cyfrowej, czyli operatora płatnej telewizji satelitarnej. Miałby on udostępniać główne programy TVP za darmo, a za oglądanie kanałów tematycznych pobierać opłaty. – Jako duży nadawca publiczny musimy mieć jakieś pomysły na przyszłość. Ale są to sprawy handlowe, o których nie możemy rozmawiać – powiedział nam Jarosław Szczepański, rzecznik TVP.

Niektórzy obserwatorzy są sceptyczni. – Gdyby do tego doszło, bylibyśmy bardzo szczęśliwi i otwarci na współpracę. Ale z drugiej strony w ciągu ostatnich trzech lat słyszałem tyle plotek, że już powoli przestaje w to wierzyć – mówi Janusz Walkowiak, wiceprezes firmy ADB Polska, producenta dekoderów, z których korzysta m.in. Sky Italia. Podkreśla on, że TVP nie kontaktowała się z ADB w tej sprawie. Inni nie kryją irytacji. – Trzecia platforma? Po co? A poza tym produkcja telewizji płatnej przez telewizję publiczną byłaby karkołomnym rozwiązaniem – mówi Dominique Lesage, dyrektor ds. korporacyjnych Cyfry+.

Na razie telewizja publiczna ma tylko jeden kanał tematyczny, czyli TVP Kultura. Ale jak już pisaliśmy, rozważa uruchomienie sześciu nowych: dla dzieci i młodzieży, sportowego, edukacyjnego, rozrywkowego, filmowego oraz parlamentarnego. W ubiegłym miesiącu Jan Dworak, prezes TVP, podkreślał, że prace nad nimi mają charakter wstępny i nie wiadomo, jakie kanały wystartują ostatecznie. Drugi po TVP Kultura kanał miałby być uruchomiony w połowie przyszłego roku.

Czy TVP może pobierać opłaty za kanały tematyczne? – Ustawa o radiofonii i telewizji jednoznacznie tego nie zakazuje. Gdyby nadawca publiczny wystąpił do nas o koncesję na płatny kanał tematyczny i udowodnił, że zbuduje go bez środków publicznych, wprowadzając np. odrębną sprawozdawczość finansową, to ciężko byłoby taki wniosek z marszu odrzucić – przyznaje Rafał Rastawicki, rzecznik KRRiT.

Brytyjska BBC często stawiana w Polsce za wzór telewizji publicznej produkuje płatne kanały tematyczne, np. BBC Food, UK Style (wraz z firmą Flextech) czy Animal Planet (wraz z Discovery Communications). Robi to jednak za pośrednictwem odrębnej spółki BBC Worldwide, która sama zarabia na siebie i nie dostaje pieniędzy z abonamentu. Podobne rozwiązanie może zastosować również TVP, która właśnie prowadzi przetarg na firmę doradczą mającą zaproponować zmiany w strukturze spółki. W ich wyniku telewizja publiczna mogłaby się zamienić w holding, w którym kanałami tematycznymi zajmuje się odrębna, powołana w tym celu spółka należąca w 100 proc. do TVP. I podobnie jak BBC Worldwide nie dysponująca pieniędzmi z abonamentu.